جمشید آذرمی آذر
سایت مخزن العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

سیاه گیسو

صاحب کتاب ناسخ التواریخ به نقل از منهج الصادقین حکایت کرده است که : در بغداد مردی بود که مدت مدیدی بود که ، دل در هوای زلف دختری مشک عذار سیاه گیسو دچار داشت ، و بر مراد خود فرصت نمی جست .

اتفاقاً در شب لیله القدر رمضان که شب عاشقان می باشد که بهم رسیدند ، و در آن شب برات آن مرد به آن آب حیات و شاخه نبات دست یافت ! و بر آن اندیشه بر آمد که با آن دختر عمل منافی عفت انجام دهند! تا اینکه به خواستهء ناروای خود برسد. تا اینکه :

یا جان رسد به جانان            یا جان زتن بر آید

در آن حال بود که آن دختر سیم تن و سیاه گیسو گفت :ای مرد از جوانمردی بدور است که جمله مردمان در این شب با معبود خود آشنا باشند ، و ما بر گناه و عصیان آلوده باشیم و با خدای خود بیگانه ، آن مرد به حرفهای دختر سیاه گیسو بیاندیشید و گفت : که راست گفتی ، مرا نیز همین معنی در خاطر خطور نمود.

پس هر دو تن ، مردانه پای در گردن نفس اماره نا پرواء نهادند ، و از هم دیگر جدائی گرفتند و به حضرت کبریائی روی آوردند و تا بامداد در طاعت و عبادت و به راز و نیاز با خداوند بی قیاس که تمامی عشق های اصیل و عاشقانه به درگاه پاکش بر می گردد ، بگذرانیدند.

ثنا و حمد بی پایان خدا را                که صنعش در وجود آورد ما را

چون روشنی روز روی بنمود ، پدر آن دختر سیاه گیسو ، آن ماه دیدار و دلربا را گرفته نزد آن مرد بیاورد و گفت : در این شب قدر رسول خدای صلی الله علیه وآله را در عالم خواب دیدم فرمود : ای فلانی دخترت را نزد فلان کس برده و با وی عقد نمای.

پس آن مرد و دختر از برکت و میمنت عبادت این شب ، به دولت وصال بر خوردار شدند ، و در آن جهان نیز از آتش سوزان رستکار ، و به برکت شب  قدر و خاک کردن نفس اماره خود  در شبی که نزول و رحمت فرشتگان بر ما زمینیان است و تقدیر اعمال از روضه رضوان کام کار شدند.

حرف آخر

یامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود:هرکس چشم خود را از حرام پر کند،در قیامت چشم او از آتش پر خواهد شد مگر اینکه توبه کند. ۱

۱- لازمه‌ى ایمان،حفظ‍‌ نگاه از حرام است. قُلْ‌ لِلْمُؤْمِنِینَ‌ یَغُضُّوا

۲- جاذبه‌هاى غریزى را باید کنترل کرد. « یَغُضُّوا مِنْ‌ أَبْصٰارِهِمْ‌ »

۳- گناه را از سرچشمه جلوگیرى کنیم و تقوا را از چشم شروع کنیم. « مِنْ‌ أَبْصٰارِهِمْ‌ »

۴- چشم پاک،مقدّمه‌ى پاکدامنى است. « یَغُضُّوا مِنْ‌ أَبْصٰارِهِمْ‌ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ‌ »

۵-پاکدامنى،براى مردان نیز لازم است. « یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ‌ »

۶- چشم‌چرانى و بى‌عفّتى،مانع رشد معنوى انسان است. « یَغُضُّوا – یَحْفَظُوا – أَزْکىٰ‌ »

۷- همواره در محضر خدا هستیم.در محضر خدا معصیت نکنیم. یَغُضُّوا … إِنَّ‌ اللّٰهَ‌ خَبِیرٌ بِمٰا یَصْنَعُون 

منابع و مآخذ

۱ بحار،۷۶،ص۳۳۶.

۱٫۲٫۳٫۴٫۵٫۶٫۷-تفسیر نور جلد ۶ ص ۱۷۳

بازدیدها: 72

نظرات

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه