جمشید آذرمی آذر
سایت جامع العلوم شامل : مقاله های نویسنده ، اطلاعات عمومی علمی ، مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زناشویی ، تاریخ ، ادبیات و متفرقات...

عدالت علی بن ابیطالب علیه السلام

عدالت علی بن ابیطالب علیه السلام : در عدل و انصاف امام علی بن ابیطالب علیه السلام چه در زمان حکومتش و چه در غیر آن سیره نویسان و تاریخ نگاران مطالب زیادی را ثبت و ضبط نموده اند، که از آنجمله این حکایت را ذکر کرده اند : که روزی آنحضرت در ایّام خلافت خود نزد شریح قاضی که دست نشانده و تلمیذ خود حضرت بود تشریف برد ، و فرمود که زره مرا دزدیده اند و من آنرا در نزد فلان یهودی یافتم.

شریح فرستاد یهودی را حاضر کردند، و بعد از آمدن و حاضر شدن یهودی باز به جناب امیر علیه السلام دعوی خود را بیان کن ، آنحضرت دعوی خود را بیان نمود. یهودی اینکار کرد و گفت : من نه آن زره را دزدیده ام و نه آن را از دزد خریداری کرده ام.

قاضی مانند مردم عادی روی به حضرت امیر کرد و گفت ، ای پسر ابی طالب شاهد بیاورید، آنحضرت فرمود شاهد ندارم . چون زمامدار زمان شاهد نداشت ، قاضی موافق قاعده یهودی را سوگند داد و چون یهودی سوگند خورد که زره علی بن ابیطالب در او نیست قاضی دستور آزادی او را داد و یهودی را مرخص کرد.

امام علی علیه السلام فرمودند: أعدَلُ النّاسِ مَن أنصَفَ عَن قُوَّةٍ؛ عادل ترين مردم كسى است كه با داشتن قدرت، عدالت بورزد.{غررالحكم و دررالكلم، ح 3242 .}

از حاضران کسی گفت که هیچ رعایت دین اسلام نکردی و منزلت امیرالمومنین علی علیه السلام را بجا نیاوردی . قاضی جواب داد و گفت انصافیکه کردم موافق دین اسلام و منزلت امیرالمومنین علیه السلام است ، و فرموده رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم و صحابه هدا بجا آوردم.

جناب امیر علیه السلام شریح قاضی را بسیار تحسین و آفرین کرد و فرمود که اگر در این مقدمه حتی به اندازۀ مو پاس خاطر و رعایت مرا که خلیفه زمانم بعمل میاوردی ، والله همانوقت ترا از منصب قضاوت معزول میکردم.

بازدیدها: 4

نظرات

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتنادامه